VEKAM Kütüphanesi & Arşivi nerededir?

VEKAM Kütüphanesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Merkezi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için: https://vekam.ku.edu.tr/ adresini ziyaret ediniz.

VEKAM Arşiv’inde ne tür koleksiyonlar bulunmaktadır?

Arşiv iki ana koleksiyona ayrılmaktadır. Ankara Koleksiyonu’nda, Ankara ve çevresi ile ilgili fotoğraf, kartpostal, belge, harita..vb gibi efemera malzemleri yer almaktadır. Vehbi Koç Koleksiyonu’nda, Vehbi Koç’un ticari hayatıyla ilgili yazışmalar, iş gezileri ile ilgili fotoğraflar, 1952-1996 yıllarını kapsayan Vehbi Koç ve Koç ailesi ile ilgili haberler yer almaktadır.

VEKAM Arşivi’nde çalışmak için randevu almak gerekli midir? Nasıl başvuru yapabilirim?

Tüm arşivlerimizde çalışma yapmak için randevu gereklidir. Randevu talebinizi dkevser@ku.edu.tr veya nkoksalan@ku.edu.tr adreslerine e-posta göndererek yapabilirsiniz.

VEKAM koleksiyonlarının başka kampüs ya da başka merkezlerden başvuru yaparak inceleyebilir miyim?

Tüm arşiv koleksiyonlarımız yalnızca kayıtlarda belirtilen lokasyonlardaki kütüphanelerde fiziksel olarak incelenebilir.

VEKAM Kütüphanesi’ne gitmeden materyal talep formu ile görsel talep edebilir miyim? Süreç nasıl işler?

Eğer Ankara dışında ikamet ediyorsanız materyal talep formunu doldurarak talebinizi iletebilirsiniz. Talebinizin onayı ile görseller e-posta ile adresinize gönderilebilir. Görseller iletilmeden önce kişi dijital kopya teslim tutanağını imzalayıp göndermekle yükümlüdür.

Materyal talep formu için tıklayınız.

VEKAM Kütüphanesi’ne koleksiyonumu nasıl bağışlayabilirim?

VEKAM Kütüphanesi odaklandığı konular çerçevesinde bağış koleksiyonları değerlendirerek kabul etmektedir.  Kütüphane, bağışlanan koleksiyonun, dünya standartlarında korunması/saklanması, tasnif edilmesi, dijitalleşmesi ve çevrimiçi erişime açılması aşamalarını üstlenir. Bağışlamak istediğiniz koleksiyonla ilgili soru ve önerilerinizi ve koleksiyonun kısa bir içeriği özetleyen kısa bir bilgiyi bize dkevser@ku.edu.tr   veya vekam@ku.edu.tr  adresi üzerinden iletebilirsiniz.