Yevgeni Lansere’nin “Ankara’da Bir Yaz 1922” Adlı Çalışmasında Ankara İzlenimleri

Ekim 4, 2023

Konuşmacı: Prof. Dr. Emine İnanır

Tarih: 21 Ekim 2023

Saat: 15.00

Yer: Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, John F. Kennedy Caddesi, No:4 Kavaklıdere – Ankara

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Koleksiyoncular Derneği ve Çankaya Belediyesi iş birliği ile hazırlanan Ya İstiklâl, Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda sergisi yan etkinlikleri kapsamında, Prof. Dr. Emine İnanır’ın Yevgeni Lansere’nin “Ankara’da Bir Yaz 1922”Adlı Çalışmasında Ankara İzlenimleri başlıklı konuşması 21 Ekim 2023, Cumartesi günü saat 15.00’te Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde dinleyicileri ile buluşacak.

Özet:

Dönemin Sovyet Rusya’sı Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan S.İ. Aralov’un daveti üzerine ressam Yevgeni Y. Lansere 1922 yılında Türkiye’yi ziyaret eder. Yevgeni Yevgeniyeviç Lansere’nin 62 adet siyah-beyaz resimlerle donatılmış Ankara’da Bir Yaz 1922 adlı çalışmasının ilk sayfaları yolculuk yaptığı Karadeniz kıyıları ve Trabzon izlenimleri, İnebolu geçidi ile başlar ve Ankara’da yeni açılan Rusya Büyükelçiliği’nde kaldığı sürece, Ankara’nın renkli tasvirleri ile devam eder. Türkiye-Sovyet Rusyası ilişkilerinin olumlu yönde gelişmeye başladığı 1922 yılı aynı zamanda diplomatik krizlerinin de yaşandığı bir dönemdir. Bu nedenle Lansere, Ankara’yı Anadolu’daki kasabalardan farklı görür ve adı geçen eserinde bu kenti ve burada tanıdığı kişileri birleştirici ve uzlaştırıcı yönlerini ile yansıtmaya çalışır.

YAN ETKİNLİK PROGRAMI

*Yan etkinlikler Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sabahattin Ali Konferans Salonu’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.