Editörler: Irene Giviashvili, Feyza Akder
Dili: İngilizce
Yayınevi: Koç Üniversitesi
Yayın yeri: İstanbul
Kategori: Sanat tarihi
Yayın Yılı: 2021
Sayfa Sayısı: 491
Ölçü: 20 x 25 cm.
ISBN: 978-605-7685-73-5

Georgian Kingdom and Georgian Art kitabı, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) tarafından 15 Mayıs 2014 tarihinde Orta Çağ’da Anadolu’da Kültürel Karşılaşmalar: Gürcü Krallığı ve Sanatı sempozyum bildirilerini içermektedir. 9. yüzyıl başlarında Gürcü hanedanı Bagratlılar tarafından kurulan Tao-Klarjeti prensliği, günümüzde Artvin, Erzurum, Ardahan ve Kars illerini kapsayan sınırlar içerisinde yer almıştır. Kitap, bölgede gelişen mimarinin yanı sıra Tao-Klarjeti’nin tarihi ve bölgede yapılan yüzey araştırmalarını odağına almaktadır. Kitabın ana konusunu bölgedeki dini yapılar, uygulanan bezeme programları, taş bezemeler, cephe eklemeleri, Tao Klarjeti mimarisine katkıda bulunan ustalar; Şavşat Kalesi’ndeki arkeolojik çalışmalar ve bölgedeki manastır yazıhanelerinde üretilen el yazması mirası oluşturmaktadır.

Bu anlamda, Gürcü Krallığı ve Sanatı sempozyum bildiri kitabının bu alandaki büyük bir boşluğu dolduracağına ve yeni araştırmaların önünü açacağına inanıyoruz.

*İngilizce dilinde yayımlanan kitap, yurtdışında Chicago Press üzerinden satışa sunulacaktır.

 

VEKAM Yayınlarına Yapı Kredi, D&R, İnkılap, Remzi ve Dost kitapevlerinden; kitapyurdu.com; ıdefix.com; pandora.com.tr; babil.com; kırmızıkedi.com; eganba.com; kidega.com; odakitap.com ve bkm online sitelerinden erişebilirsiniz.