19. YY’dan 20. Yüzyıla Osmanlı İmparatorluğu:MücadeleÇanakkale Zaferinin 100. yılı onuruna hazırlanan ‘19. Yüzyıldan 20. Yüzyıla Osmanlı İmparatorluğu: Mücadele – Koleksiyoncuların Seçkisi’ adlı sergi, Koç Üniversitesi Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM),Ankara Koleksiyoncular Derneği ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi işbirliğiyle 24 Nisan Cuma günü 18:00’de açıldı. Sergi 20 Mayıs Çarşamba gününe kadar ziyaret edilebilecek.

VEKAM,Ankara Koleksiyoncular Derneği ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi işbirliğiyle hazırlanan sergi, Tanzimat’ın ilanından Kurtuluş Savaşı’na kadar olan süreçte Osmanlı İmparatorluğu’nun hem idari anlamda hem de savaş alanlarındaki mücadelesini gözler önüne serecek.

1838 Balta Limanı Ticaret Sözleşmesi ve 1839 Tanzimat Fermanı ile başlayan sergi, Avrupa devletlerinin giderek artan dış müdahalesine karşı çıkan Yeni Osmanlıların “meşrutiyet, bağımsızlık, hürriyet ve vatan” mücadelesini ziyaretçilere aktaracak. Sergi, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan itibaren I. Dünya Savaşı boyunca açılan çok sayıdaki cephede verilen mücadelelere dikkat çekiyor. Koleksiyoncular Derneği üyelerinin yılların emeği ve birikimiyle bir araya getirdikleri orijinal belge, fotoğraf ve objelerden oluşan sergi, ziyaretçileri tarihte bir yolculuğa çıkaracak.