“Lozan 1923 Olmak ya da Olmamak”

Ekim 4, 2023

Belgesel Gösterimi ve Söyleşi | “Lozan 1923 Olmak ya da Olmamak”

Yönetmen: Kerime Senyücel

Moderatör: Hayri Çelebi

Tarih: 11 Ekim 2023

Saat: 19.00

Yer: Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, John F. Kennedy Caddesi, No:4 Kavaklıdere – Ankara

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Koleksiyoncular Derneği ve Çankaya Belediyesi iş birliği ile hazırlanan Ya İstiklâl, Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda sergisi yan etkinlikleri kapsamında, İnönü Vakfı’nın katkılarıyla “Lozan 1923 Olmak ya da Olmamak” belgesel gösterimi ve söyleşisi, 11 Ekim 2023, Carşamba günü saat 19.00’da Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyicileri ile buluşacak.

Özet:

“Lozan 1923 Olmak ya da Olmamak”, 23 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın yüzüncü yılı için İnönü Vakfı tarafından hazırlanmış bir belgeseldir. Yenilginin sembolü Sevr’den Lozan’a yeni bir ülkenin kuruluşuna giden yolu aktaran belgeselin tarihi akışı, Lozan delegasyonunun başkanı Dışişleri Bakanı İsmet İnönü’nün anıları temel alınarak, değişik ülke ve kurum arşivlerinden elde edilen belgelerle anlatılmaktadır. Belgesele röportajlarıyla konuk olanlar ise Prof. Dr. Bilsay Kuruç, aynı zamanda danışman ve metin yazarı da olan Prof. Dr. Seçil Akgün ve Prof. Dr. İlber Ortaylı’dır. Özgün müziği Derya Köroğlu’na ait olan belgeselin tümü 3 bölüm halinde ve 1,5 saat sürmektedir.

YAN ETKİNLİK PROGRAMI

*Yan etkinlikler Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sabahattin Ali Konferans Salonu’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.