31. Ankara Uluslararası Film Festivali Kapsamında “Ankara Hikâyesini Bekliyor” Çağrısıyla Açılan Yarışmada VEKAM Özel Ödülü Sahibini Buldu !

Eylül 10, 2020

Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ve Ankara Uluslararası Film Festivali iş birliğiyle bu yıl “Ankara Hikâyesini Bekliyor” çağrısıyla açılan belgesel ve kısa film yarışmasının kazananı Asfaltın Altında Dereler Var!” belgeseli, 10 Eylül’de gerçekleştirilen Kapanış Töreni’ni ile VEKAM Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Yönetmenliğini Yasin Semiz’in üstlendiği, “Asfaltın Altında Dereler Var!” belgeseli, Ankara’nın kayıp derelerinin izini sürüyor ve bu derelerin tekrar günyüzüne kavuşturulması için verilen mücadeleye ışık tutuyor.

Ankara ve çevresi ile ilgili görsel işitsel belleğin zenginleştirilerek kent araştırmalarına katkıda bulunulmasına destek olmak amacıyla açılan yarışma çağrısının seçici kurulunda akademisyen Dr. İpek A. Çelik Rappas, belgesel yönetmeni Kerime Senyücel ile akademisyen Prof. Dr. Seçil Büker yer aldı.  10 bin TL değerinde VEKAM Özel Ödülü’nün sahibi olan film ayrıca, VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi’nde kaynak olarak akademik araştırmalara açılacak.