33. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde VEKAM Özel Ödülü’nün Sahibi “Gordion’un Çobanları” Belgeseli Oldu!VEKAM ve Ankara Uluslararası Film Festivali iş birliğiyle bu yıl “Ankara Hikâyesini Bekliyor” çağrısıyla açılan belgesel ve kısa film yarışmasının kazananı Gordion’un Çobanları” belgeseli, 11 Kasım’da gerçekleştirilen kapanış töreninde VEKAM Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Yönetmenliğini Kadir Uluç’un üstlendiği, “Gordion’un Çobanları” belgeseli, tarihi 1200’lü yıllara uzanan antik kent Gordion’da, çobanlar ve sürülerinin hikâyesinden yola çıkarak, Friglerden günümüze bugün de devam eden tarım ve hayvancılığın geçmişle olan benzerliğinin izlerini sürüyor.

Ankara ve çevresi ile ilgili görsel işitsel belleğin zenginleştirilerek kent araştırmalarına katkıda bulunulmasına destek olmak amacıyla açılan yarışma çağrısının seçici kurulunda akademisyen Prof. Dr. Billur Tekkök, belgesel yönetmeni Kerime Senyücel yer aldı. VEKAM Özel Ödülü’nün sahibi olan Kadir Uluç, ödülü LÖSEV’e bağışlayacaklarını açıkladı.

Gordion’un Çobanları >>