ENVANTER NO: ABE0400

MALZEME: Renksiz ve bordo renkli cam, kalın kristal

MALZEME TEKNİĞİ: Renksiz cam kalıba üfleme yöntemi ile biçimlendirilmiş, üzerine daldırma yöntemi ile bir kat da bordo cam tatbik edilmiş. Tavlama işlemi tamamlandıktan sonra desenler kristale uygulanan kesme yöntemi ile ve bordo tabaka kaldırılıp beyaz tabaka ortaya çıkacak şekilde uygulanmış, ateşte parlatılmış.

RENK: Bordo

BEZEME: Geometrik motifler

BEZEME TEKNİĞİ: Tavlama işlemi tamamlandıktan sonra desenler kristale uygulanan kesme yöntemi ile ve bordo tabaka kaldırılıp beyaz tabaka ortaya çıkacak şekilde uygulanmış, ateşte parlatılmış.

ÖLÇÜLER:

Taban çapı: 5,7 cm

Gövde, genişlik: 11,5 cm

Yüksekli, şişe: 12,4 cm

Yükseklik, tıpa ile: 16,4 cm

Yükseklik, tıpa: 6 cm

TARİH: 20. yüzyıl

TANIM: Taban dairesel, orta kısmı dilimli ve göçük. Gövde oval ve şişkin, omuza doğru yumuşak kavisle daralıyor kısa, silindirik boyuna ekleniyor. Ağız, cam tıpayı tutmak için dışa doğru genişletilmiş, kenarı altı dilimli. Gövdede tabandan boyuna kadar olan alt kısımda bordo cam tabakasına baklava, yarım daire gibi geometrik nitelikli kesme desenler işlenmiş (bu desenler ABE0399 ile aynı nitelikte, üçlü bir takım olmalı). Boyun renksiz cam, ağız tekrar mor.  Cam tıpa küresel biçimli, yüzeyi kesmeli. ABE0401 ile takımdır.