İlk Öğretim, Orta Okul ve Lise Okul Gezileri

Ankara Bağ Evi ilk öğretim, orta okul ve lise okul gezileri ile Ankara kent kültürünün özelliklerini, evde sergilenen eserleri ve Koç Üniversitesi’ni tanıtmak amacını taşımaktadır. Ankara Bağ Evi müze gezisi, tarih, sanat tarihi, halk bilimi gibi derslerin yapılmasına çok uygundur. Orta katta yer alan konservasyon laboratuvarı ve sergilenen eserler fen bilimlerine ilgi duyan öğrencilere ısı ve ışıkla oluşan kimyasal değişimleri anlatmak için iyi birer örnektir.

İlk öğretim, orta okul ve lise okul gruplarından ücret alınmamaktadır. Geziler ortalama 40 dakika sürmektedir. Okul gruplarının isteği doğrultusunda 18-20. yüzyıl Ankara tarihi, Keçiören’in 20. yüzyıl tarihi, Erken Cumhuriyet Dönemi’nde Ankara’da çocuk olmak ve VEKAM ile ilgili bir sunum veya belgesel gösterimiyle başlayan gezi, Ankara Bağ Evi’nin rehber ile dolaşılması ile devam etmektedir.

Yüksek Öğretim Öğrencileri ve Akademisyen Gruplarının Gezileri

Ankara Bağ Evi yüksek öğretim öğrencileri ve akademisyen gruplarına VEKAM’da sergilenen eserleri, Ankara Bağ Evi’ni ve Ankara kent kültürünü anlatmanın yanı sıra Koç Üniversitesi ve VEKAM’da yapılan çalışmaları tanıtmak amacını taşımaktadır. Ankara Bağ Evi sanat tarihi, konservasyon, mimarlık, iç mimarlık, sosyoloji, halk bilimi saha derslerinin yapılmasına çok uygundur.

Yüksek öğretim öğrencileri ve akademisyen gruplarının gezilerinden ücret alınmamaktadır. Bu geziler grupların talebine göre 40 dakika ile 90 dakika arasında sürmektedir. VEKAM programı uygun olduğu durumlarda derslere konferans salonunda devam edilmesi mümkündür. Gruplarının isteği doğrultusunda 18-20. yüzyıl Ankara tarihi, Keçiören’in 20. yüzyıl tarihi, Erken Cumhuriyet Dönemi’nde Ankara’da çocuk olmak ve VEKAM ile ilgili bir sunum veya belgesel gösterimi yapılmaktadır. Grupların isteği doğrultusunda VEKAM’da yapılmış etkinlik videolarının izlenmesi mümkündür.

Gezinizi planlarken dikkat edilmesi gereken noktalar

* Grup üyelerinin Koç Üniversitesi kampüs kuralları gereğince aşağıda linki verilen belgeyi doldurmaları gereklidir.

Geziler hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında yapılabilir. Hafta sonları, resmî tatiller ve dini bayramlarda gezi yapılması uygun değildir.

* Gezi grubuna dahil kişilerin fotoğraf çekmesi serbesttir. Ancak bu fotoğraflar ticari amaçlarla kullanılamaz. Çekilen fotoğrafları akademik çalışmalarında kullanmak isteyen kişilerin VEKAM Kütüphane ve Arşiv sayfasındaki belgeyi doldurarak, aşağıdaki e-posta adresine müracaat etmeleri gerekmektedir.

* Sergide yer alan nesnelere dokunulması uygun değildir.

* Bina bir anda en fazla 25 kişilik bir grubunun gezmesine müsaittir.

*Ankara Bağ Evi’nde kantin, yemekhane vb. yiyecek içecek servisi sağlayan bir alan bulunmamaktadır.

*Ankara Bağ Evi’nde bulunan yayın örnekleri satılık değildir. Sadece VEKAM Broşürü ziyaretçilere hediye olarak verilmektedir.

*Ankara Bağ Evi’nde revir vb. sağlık hizmeti verilmemektedir.

*Ankara Bağ Evi’nde hediyelik eşya satışı bulunmamaktadır.

* Servis ve özel araçlar için Ankara Bağ Evi kampüsünde park alanı bulunmamaktadır.

* Grup gezilerinde sunum yapacak kişi ve salon saatlerinin ayarlanabilmesi için planlanılan gezi tarihinden en geç 10 gün önce rezervasyon yapmaları gereklidir. Randevu almak için iletişim bilgileri:

Müze Uzmanı

Özge Ulaş Ay
T: 0(312)356 12 72 # 12

ozay@ku.edu.tr