16-17 Eylül 2023 / Avrupa Miras Günleri “Ankara sevdalısı olacaksınız !”

Ağustos 17, 2023

“Ankara Sevdalısı Olacaksınız !”

40. Avrupa Miras Günleri çerçevesinde ve Türkiye Cumhuriyeti ile başkent Ankara’nın yüzüncü yıl kutlamaları bağlamında, Avrupa Ulusal Kültür Enstitüleri Ağı EUNIC, Avrupa Miras Günleri’nin ikincisini 16 ve 17 Eylül 2023’te Ankara’da düzenliyor.

“Ankara sevdalısı olacaksınız !” sloganıyla düzenlenen etkinlik, yedi Avrupa büyükelçiliğinin kapılarının rehberli turlar ile Ankaralılar’a açılması ile başlayarak bir dizi yeni ve ücretsiz etkinlikle başkentin zengin tarihini, mimarisini ve sanatsal mirasını kutluyor. İki gün boyunca büyükelçilik, müze, vakıf ve dernekler dahil 28 kurum rehberli turlar, sergiler, konserler ve şehir turları düzenleyerek Ankara’nın tarihini (yeniden) keşfetmeniz için size sıra dışı ve özgün bir şekilde kapılarını açıyor. EUNIC tarafından düzenlenen ve Institut français Türkiye – Ankara tarafından koordinasyonu yapılan etkinlik, Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Almanya, Belçika, Fransa, Macaristan, Hollanda, Polonya, İsviçre büyükelçilikleri ve Avrupa Birliği delegasyonunun katılımıyla ; Anadolu Medeniyetleri, Erimtan, Cin Ali, İş Bankası Ekonomik Bağımsızlık Müzeleri; Olgunlaşma Enstitüsü; Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Müdürlüğü, Çankaya Belediyesi; Saint Thérèse Kilisesi;Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM);  İnönü ve Sevda Cenap Ant vakıfları; Ankara Mimarlar Odası; Ankara Aks, Lavarla ve Anadolu Müzik Kültürleri Derneği işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Avrupa Kültürel Miras Günlerinde VEKAM, bünyesinde faaliyet gösteren Ankara Bağ Evi’nin ruhuna ve koleksiyonlarına da uygun olarak, çağlar boyunca Türk kültüründe önemli bir yeri olan şerbet geleneği üzerine Tatlı Geçmiş, Serin Gelecek: Şerbetin Hikayesi adlı mini bir sergi, Ankara Divan Oteli’nin katkısıyla gerçekleşecek anatımlı şerbet tadımı ve rehberli Ankara Bağ Evi turuyla yer alacak. Etkinlik, kayıtlı katılımcılarla Türkçe olarak gerçekleşecek. Avrupa Kültürel Miras Günleri kapsamında düzenlenecek olan etkinliklere kayıtlar 9 Eylül 2023 tarihinde başlayacak. Kayıtlar 9 Eylül saat 10.00’dan itibaren  ilk gelen ilk alır esasına göre yapılacaktır.

VEKAM etkinliği kapsamındaki kayıt taleplerinizi adınız, soyadınız, e-mail ve telefon numaranızla ozay@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz. Etkinlik kontenjanı 70 kişi ile sınırlıdır.

Program ve etkinlik kayıt bilgileri için (etkinlikler ücretsiz, önceden kayıt olmak zorunludur) Institut Français Türkiye – Ankara internet sitesini ve Avrupa Miras Günleri  Ankara Instagram hesabını takip edin.

Program ve kayıt bilgileri: Kayıt- inscription TR-EN-FR-01092023

Avrupa Miras Günleri

1985 yılında Avrupa Konseyi tarafından başlatılan ve 1999 yılında Avrupa Birliği’nin katıldığı bu etkinlik, Türkiye’nin 1954 yılından bu yana taraf olduğu Avrupa Kültür Sözleşmesi’ne üye 50’den fazla ülkede düzenleniyor.

Her yıl Eylül ayında bir hafta sonunda düzenlenen Avrupa Miras Günleri, miras açısından dikkate değer alanların ve anıtların halka açılmasına olanak tanır. Ortak bir kültürel miras hakkında bilgi edinme ve bu mirasın şimdiki ve gelecek nesiller için korunması ve geliştirilmesi için harekete geçme fırsatıdır.

EUNIC Ankara kümesinin girişimiyle, Avrupa Miras Günlerinin ilki Eylül 2022’de dört Avrupa büyükelçiliğinin (Belçika, Fransa, Polonya, İsviçre) kapılarının istisnai bir şekilde halka açılmasıyla Ankara’da gerçekleşti.

Bu ikinci edisyon, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ve Ankara’nın başkent oluşunun 100. yılı bağlamında düzenleniyor ve daha fazla sayıda Avrupa büyükelçiliğinin ötesinde, tarihi, mimari ve sanatsal alanlardan, kentin mirası ve/veya korunması ve topluma aktarılmasında büyük rol oynayan birçok Türk kurum, müze, vakıf ve derneği bir araya getiriyor.

EUNIC

Dünyanın dört bir yanındaki Avrupa ulusal kültür enstitülerinden oluşan bir ağ olan EUNIC’in Avrupa Birliği ve ilişkili ülkelerden 39 üyesi vardır ve dünya çapında 107 ülkede 139 küme aracılığıyla mevcuttur.

Türkiye’de EUNIC’in Ankara ve İstanbul’da 2012’de oluşturulan iki kümesi vardır.

Birkaç yıl boyunca Institut français Türkiye tarafından yönetilen Ankara’daki EUNIC kümesi, 13 tam ve ilgili üyesi ile (Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İspanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İsviçre, Avrupa Birliği), Türkiye ve Avrupa arasındaki kültürel bağları güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Bunun için EUNIC, güncel müzik festivali Sound of Europe (22, 23 ve 24 Eylül 2023’te Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleşecek) veya Avrupa Miras Günleri Ankara gibi özgün kültürel etkinlikler düzenler.