Yüz Yıllık Miras: Bengüboz Sergisi

Ekim 31, 2023

Birinci Dünya Savaşı’nda İngilizlere esir düşen ve 30 ay kaldığı esir kampında fotoğrafçılık öğrenerek Erken Cumhuriyet döneminin en önemli belge fotoğrafçılarından biri olan Ahmet İzzet Bengüboz’un ölümsüz eserleri Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde.

Cumhuriyet’in birinci yıl dönümünden başlayıp 12. yıldönümüne dek neredeyse her yıla ait coşkulu bayram kutlamalarını ve genç Türkiye’deki sosyal ve kültürel dönüşümün önemli belgelerini içeren Yüz Yıllık Miras: Bengüboz Sergisi 12 Kasım’a dek ziyaret edilebilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı kapsamında Koç Üniversitesi VEKAM’ın da paydaşı olduğu, Bilkom, Mudurnu Kaymakamlığı ve Mudurnu Belediyesi iş birliği ile hazırlanan Yüz Yıllık Miras: Bengüboz projesi kapsamında Ahmet İzzet Bengüboz’un görsel mirası dijital uygulamalarla da korunarak gelecek kuşaklara aktarılmaktadır.

#100YıllıkMiras

Proje Hakkında : 

Bengüboz’un günümüze ulaşmış 1.004 adetlik cam negatiften oluşan arşivi koruma altına alınıyor ve arşiv içinden yapılan seçki ile 450 fotoğraf, fiziki ve dijital sergi uygulamalarıyla günümüze taşınıyor. Dr. Ayşe Ege Yıldırım’ın küratörlüğünü üstlendiği projede sergilenen fotoğraflar, yapay zeka ve yenilikçi metotlar kullanılarak, dijital restorasyon ve renklendirme işlemine tabi tutuldu. Aynı zamanda NFT altyapısıyla da tescillenen eserler, dijital dünyada da güvence altına alındı.

Ahmet İzzet Bengüboz’un görsel mirasının dijitalin de gücüyle daha geniş ve farklı kitlelere ulaşmasını sağlamayı amaçlayan sergi,  www.yuzyillikmiras.com adresinde oluşturulan sanal müzede izlenebilir.