ENVANTER NO: ABE0449

MALZEME: Ahşap, sedef, vernik

RENK: Koyu kahverengi ve açık kahverengi

BEZEME: Rumi, palmet, geometrik motif, bitkisel motif, tuğra

BEZEME TEKNİĞİ: Ahşap kakma, sedef kakma, ahşap oyma, ahşap kazıma, vernik

ÖLÇÜLER:

Tabla Uzunluğu: 19 cm

Uzunluk: 68 cm

Genişlik: 31 cm

TARİH: 20. yüzyıl

TANIM:

Eserin taç kısmında sedef kakma ile tasvir edilmiş, yukarı bakan bir ay- yıldız olduğu düşünülmektedir.

Kavukluğun üst ve alt kısmı üçgen bitişlidir. Yan kenarları dalgalı kesilerek oluşturulmuş ve üzerleri bitkisel bezemelerle süslenmiştir. Süslemeler farklı renkte ahşaptan yapılan kakmadır. (Rumiler ve palmetler görülmektedir.) Bu bitkisel bezemelerin hemen altında geometrik bezemeli bordür ile bir üçgen oluşturulmuş ve orta noktasında 6,5 cm çapında bir madalyon ve onun içerisinde de sedef kakmalı bir tuğra betimlenmiştir. Üçgenin iç kısmında oluşturulan köşebentler de bitkisel bezemeli ve ahşap kakmadır.

Üst kısmı gövdeden ayıran 5 cm kalınlığında sedef kakma ile baklava dilimi süslemeli bir bordür mevcuttur.

Gövde kısmı: Her iki yanda 16 cm uzunluğunda üstü kubbeli topuz bitişli oyuk sütunlar mevcuttur. Ortada etrafı bitkisel bezemeli ahşap kakma süslemeli bir taç kapı mevcuttur. Genel bir bakışla mihrap tasvirini andırmaktadır.

Gövde bitişinde dış kısma beşgen çıkma yapan bir tabla mevcuttur. Tabla yüzeyi süslemesiz ve koyu renk ahşaptır. Tablanın alt kısmında bitkisel bezemeli ve bu bezemeleri takip eder şekilde oyulmuş olan bir kemer bulunmaktadır.

Alt kısım: Orta bölümü 2 farklı renkte ahşap kakma üçgenlerle süslenmiş bir üçgen alan ve onu çevreleyen bitkisel bezemeli şeritli, dış kısmı dalgalı bölüm yer almaktadır.