32.ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ VEKAM ÖZEL GÖSTERİMİ

Kasım 3, 2021

8 Kasım 2021, 19.00

Büyülü Fener Kızılay, Salon 2

Biletler: Büyülü Fener Kızılay, https://biletinial.com/

VEKAM’ın yürüttüğü sözlü tarih çalışmaları kapsamında çekilen, yönetmenliğini Kerime Senyücel’in üstlendiği belgeseller ile danışmanlık verilen Ankara Manzarası adlı belgesel film, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde izleyici ile buluşuyor.

Derman Eczanesi – Ecz. Niyaz Dermancı, Yönetmen: Kerime Senyücel

Niyaz Dermancı 95 yaşında, Ankara’nın en eski eczacısı. 1956 yılından beri eczacılık yapmakta. Eczacılığın yanında  İstanbul Tıp Fakültesi’nden dermatolog olarak mezun olmuş. Ankara kalesinde Odun pazarında babasından kendisine geçen Derman Eczanesi’nin sahibi. Niyaz bey, “havan eczacısı” denen ilaç karışımlarını yapabilen eski tarz bir eczacı.. Hergün kendi kullandığı otomobiliyle iş yerine gelir. Gün boyu  sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin her tarafından gelen hastalarını görür, onlara reçete yazar, değişik dermatolojik karışımlar yapar. Belgesel Niyaz Dermancı’nın karizmatik kişiliğini, yaşam öyküsünü ele alıyor.

Keçiören Islığı, Yönetmen: Kerime Senyücel

Dolun Gürerk, bugün 80li yaşlarında emekli bir iş insanı. Keçiören’li… 20li yaşlarına kadar Keçiören’den çıkmamış. Sonra da Keçiören beton kent haline gelene kadar hemen hergün oraya uğramış. 50li yıllarda arkadaşlarıyla Keçiörenspor’u kurmuşlar. Belgeselde o günün genç futbolcuları bir zamanların ünlü gazino binasında toplanıp, sonra  bizi Keçiören’de eskileri anımsatan bir tura çıkarıyorlar.

Vedat (Vahric) Aslangül, Yönetmen: Kerime Senyücel

Vedat (Vahric) Aslangül, Ankara’nın ünlü Şık Düğme tuhafiyecisinin 50 yıl tezgâhtarlığını yapmış. Keçiören’de yaşamı geçmiş. Bize 40 lı -50li yılların Keçiören’ini anlatıyor. Değişik din ve inançların bir arada yaşadığı yılları anımsatıyor. Geçmişin yazlık bağ evlerinin Keçiören’ini günlük yaşam, sosyal mekanlar anlatılıyor. Vedat bey bizimle aile fotoğraflarını da paylaşıyor. Önyargıların genç kuşaklarda aşıldığından bahsediyor.

Ankara Manzarası, Yönetmen: Muhammed Murat Arslan

Hollanda Amsterdam Rijksmuseum envanterinde kayıtlı 18. Yüzyıla tarihlenen “Ankara Manzarası” isimli tablo; Ankara’nın görsel tarihinde çok önemli bir belge niteliğindedir. İki bölümden oluşan resmin ilk kısmında şehrin genel görünümü yer almaktadır. İkinci kısımda ise sosyal hayattan kesitler mevcuttur. Ankara Manzarası Belgeseli “Ankara Manzarası” tablosu ekseninde eski Ankara’nın tarihine ve kültürüne odaklanmıştır.