VEKAM İÇERİKLERİNDEN BU HAFTA SİZLER İÇİN SEÇTİKLERİMİZ:

20 Mayıs 2020

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Müzeler Haftası Kutlu Olsun!

Söyleşi:

Dijital Dönüşüm ve Müzeler

Müzeler haftası kapsamında düzenlenen Dijital Dönüşüm ve Müzeler söyleşisi ile; Müzelerin gizli gücü bilgi mi?, Bilgi nasıl yönetilmeli?, Müzeler dijital bir dönüşümün eşiğinde mi? Yeni dünyanın ziyaretçi profili ile nasıl iletişim kurmalı?  gibi sorulara cevap arıyor, sizi keyifli bir sohbete davet ediyoruz.

Söyleşi, 19 Mayıs 2020 tarihinde saat 15.00 - 16.00 arasında zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Kayıt yaptıran katılımcılara bağlantı linkleri mail yolu ile iletilecektir.

Kayıt için <<

ICOM etkinlik haritası <<

Bilgiyi Belge ile Korumak

Müzeler haftası kapsamında düzenlenen Bilgiyi Belge ile Korumak söylesisi ile Konservasyonu tartışıyoruz. Konservasyon ve Restorasyonun ayrıldığı noktalar nelerdir?, Türkiye’de Konservasyon nerede?, Konservasyon ve dijitalleştirme uygulamaları, önleyici konservasyon uygulamaları ve önleyici korumada dikkat edilmesi gereken noktaları tartışıyoruz. Sizleri de bu keyifli sohbete katılmaya davet ediyoruz.

Söyleşi, 21 Mayıs 2020 tarihinde saat 15.00 - 16.00 arasında zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Kayıt yaptıran katılımcılara bağlantı linkleri mail yolu ile iletilecektir.

Kayıt için <<

ICOM etkinlik haritası <<

Konferans:

Ankara Etnograya Müzesi’ndeki Resimli El Yazmaları, Prof. Dr. Günsel Renda <<

Doğa Tarihi Müzelerinin Doğal ve Kültürel Mirasın Korunmasındaki Yeri, Prof. Dr. Berna Alpagut <<

Koleksiyon:

VEKAM Ankara Bağ Evi Koleksiyonu

Koleksiyon Hakkında <<

Koleksiyonu incelemeye başla <<

VEKAM Ankara Taşınmaz Kültür Varlıkları Koleksiyonu

Koleksiyon Hakkında <<

Koleksiyonu incelemeye başla <<

Kitap:

Erken Cumhuriyet Dönemi Müzesine Ait Tarihi Bir Vesika: Tokat Müzesi Defteri

 

Yazar:             Çiğdem Bilgen

Editör:             Zeynep Yasa Yaman – Mehtap Türkyılmaz

Dil:                  Türkçe

Yayınevi:        Koç Üniversitesi VEKAM

Yayın Yılı:      2020

Kitapta, Türkiye Cumhuriyeti’nin 1930-1950’li yıllarda uygulanan kültür politikaları, müzecilik ve korumacılık anlayışı açısından araştırılmıştır. Tokat il merkezi ve müzesi özelinde ele alınan defterin, dönemin kültür ve sanat politikaları ile olan ilişkisini görünür kılmak için öncelikle Cumhuriyet hükümetlerinin eğitim, eski eser, korumacılık, müzecilik ve tarih konularındaki yaklaşımına, programlarına kısaca değinilmiş, Müze defterinden yola çıkarak Erken Cumhuriyet dönemi kültür politikaları, tarih algısı, müzeciliğe verilen önem, ülkenin kültürel yaşamına yön veren Türk Ocakları ve Halkevleri’nin müzecilik çalışmalarına ve özelde de Tokat Halkevi’nin bu bağlamda oynadığı role, tarih ve müzecilik alanındaki faaliyetlerine değinilmiş, Tokat Müzesi’nin kuruluşu ve tarihçesi üzerinde durulmuştur.

Kitabın ana konusunu müzecilik çalışmalarının ivme kazandığı Erken Cumhuriyet döneminde, Tokat Müzesi arşivinde yer alan ancak günümüze kadar yayımlanmamış  Tokat Müzesi defterinin   incelenmesi oluşturmaktır. Tokat Müzesi defteri, yalnız il merkezindeki eserleri değil, farklı ilçelerdeki ve mahallelerdeki mimari anıtlarla ilgili saha çalışmaları ve değerlendirmeleri de kapsayan geniş bir içeriğe sahiptir.  Kentin görkemli tarihine ışık tutan, sanatının ve mimarisinin titizlikle kayda geçirildiği Tokat Müzesi defteri, dönemin müzecilik çalışmalarına dair ayrıntıları barındırması bakımından üzerinde çalışılması gereken önemli bir kaynaktır.

ANKARA BAĞ EVİ