ANKARA MANZARASI

07 Eylül 2018
Rahmi M. Koç Müzesi Ankara | Safranhan Toplantı Salonu

7 Eylül 2018 Cuma günü Rahmi M. Koç Müzesi Ankara, Safranhan Toplantı Salonu’nda saat 14:00 - 17:00 arasında “Ankara Manzarası” üzerine verilecek konferansta sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Ankara’nın bilinen en eski resmi, Rijksmuseum Koleksiyonu’ndan Ankara Manzarası’nın (1700-1799) hikayesini ve hakkında bilinmeyenleri Koç Üniversitesi VEKAM ve Hollanda Ankara Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlenen Ankara Manzarası Konferansı’nda dinleyebilirsiniz. Rijksmuseum küratörlerinden Eveline Sint Nicolaas’ın özel olarak katılacağı ve eserin Hollanda’daki serüvenini paylaşacağı, Feyza Akder’in resmin hikayesini, Erman Tamur’un ise eserin Ankara tiftik dokumacılığı ile ilişkisini ele alacağı konferansın moderatörlüğünü ise Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günsel Renda üstlenecek.

Konferans sonunda katılımcılar, VEKAM’ın düzenlediği Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi, Sof sergisi kapsamında Türkiye’de ilk kez ziyaretçileriyle buluşan eseri ve sergiyi küratörler eşliğinde gezebilecek.

Konferans İngilizce gerçekleştirilecek olup, Türkçe’ye simultane çeviri olacaktır.

Katılım için goyucel@ku.edu.tr adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmanızı rica ederiz.

Konferans: 14:00 – 17:00 | Resepsiyon: 17:00 – 19:00

Yer: Rahmi M. Koç Müzesi Ankara | Safranhan Toplantı Salonu

Konferans Davetiyesi <<

 

Konuşmacılar Hakkında:

Prof. Dr. Günsel Renda

Prof. Dr. Günsel Renda, sanat tarihi lisans ve yüksek lisans eğitimini A.B.D. Columbia ve Washington Üniversitelerinde yapmış, doktora derecesini Hacettepe Üniversitesi’nde almıştır. 2004 yılından bu yana Koç Üniversitesi Arkeoloji Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyeliğini yapmakta olan Renda’nın Osmanlı resim sanatı ve sanatta Avrupa-Osmanlı ilişkileri üzerine Türkçe ve yabancı dilde yazılmış çok sayıda makalesi, editörü ve yazarı olduğu kitapları bulunmaktadır. Eserlerinden bazıları: Batılılaşma Döneminde Türk Resim Sanatı, The Transformation of Culture. The Atatürk Legacy (ed. Renda, Kortepeter), A History of Turkish Painting (Grabar, Renda, Turani, Özsezgin), Padişahın Portesi. Tesavir-i Al-i-Osman (Necipoğlu, zur-Capellen, Majer, Çağman, Bağcı, Mahir, İrepoğlu, Renda), Minnet av Konstantinopel. Den osmansk-turkiska 1700-talssamlingen pa Biby (Achlund, Adahl, Brown, Karlsson, Kaberg, Laine, Renda) Osmanlı Uygarlığı (ed. İnalcık, Renda), Osmanlı Resim Sanatı (Bagcı, Çağman, Renda, Tanındı).

Eveline Sint Nicolaas

Sosyal İktisat Tarihi ve Kültürel Çalışmalar alanlarında University of Amsterdam’dan derecesi olan Eveline Sint Nicolaas, 1998 yılından bu yana Rijksmuseum, Amsterdam’da Tarih Departmanı’nda küratör olarak görev yapmaktadır. Yakın dönemde yeniden düzenlenen müzede, 18. yüzyıl eserlerinin sergilendiği sergide Türk Galerisi’nin ve özel bir koleksiyonun parçası olan Cephane bölümlerinin geliştirilmesi görevlerini üstlenmiştir. 2015 yılında Waterloo Savaşları’nın ikiyüzüncü yıl dönümü kapsamında yapılan sergiyi hazırlayan ekipte de yer almıştır.

Sint Nicolaas, Rijksmuseum’da Tarih Departmanı’nda 18. Yüzyıla ait çok sayıda eserden sorumlu olmakla beraber günümüzde Hollanda ile Karayipler, Surinam ve Brezilya arasındaki tarihi ilişkilere odaklanmaktadır. Küratörün, 17. yüzyılda İstanbul’da bulunan ve İstanbul’un gündelik yaşamını konu edinmesiyle bilinen Jean Babptiste Vanmour ve 18. yüzyılda İstanbul’da bulunan ve Türk resimlerini toplayan Hollanda Elçisi Cornelius Calkoen ve koleksiyonu üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır.

Erman Tamur

ODTÜ’den İnşaat Mühendisliği derecesi olan, Ankara araştırmacısı, koleksiyoner ve yazar Erman Tamur’un Ankara’nın kültürel değerleri ve tarihine yönelik araştırmaları bulunmaktadır. Yazarın, Ankara Keçisi ve Ankara Tiftik Dokumacılığı, Tükenen Bir Zenginliğin ve Çöken Bir Sanayinin Tarihsel Öyküsünden Kesitler ve Ankara’nın derelerinin tarihine odaklanan Suda Çıkıyor Suretimiz adlarını taşıyan kitapları bulunmaktadır. Yazarın, Ankara Manzarası üzerine Kebikeç Dergisi’nde yayımlanmış Amsterdam’da Bir Ankara Manzarası adlı makalesi bulunmaktadır.

Dr. Feyza Akder

İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden doktora derecesi bulunan Feyza Akder, şu anda Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde  Doktora Sonrası Araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde sürdürmektedir ve doktora sonrası araştırmasını Ankara manzaralarının dokümantasyonu üzerine yapmaktadır. Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi, Sof kataloğunda Ankara Manzarası üzerine “Rijksmuseum Ankara Manzarası: Bir Resmin Hikâyesi” başlıklı makalesi yer almaktadır.

 

 

 

ANKARA BAĞ EVİ